Gea - Group (Grannqe - Enis - Atdhe) - Protected By OpojaHackersGroup
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
ForumForum  Latest imagesLatest images  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Në një fshat të Ukrainës jetojnë 58 binjakë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
aTdh3
WebMaster
WebMaster



Posts : 214
Join date : 12/01/2010

Në një fshat të Ukrainës jetojnë 58 binjakë Empty
MesazhTitulli: Në një fshat të Ukrainës jetojnë 58 binjakë   Në një fshat të Ukrainës jetojnë 58 binjakë Icon_minitimeSat Jan 16, 2010 10:53 am

Në perëndim të Ukrainës ndodhet fshati Velikaya Kopanya, i njohur për legjenda dhe anekdota popullore – por më se shumti me fëmijë binjakë – pasi në këtë vend jetojnë hiç më pak se palë 58 binjakë.

Fenomeni i binjakëve vërehet më se shumti te fëmijët, ngase banorët më të vjetër binjakë kanë ikur nga fshati në kërkim të një jete më të mirë.

Në Velikaya Kopanya jetojnë 4.000 banorë, ndërsa deri më tash nuk është dëshmuar shkencërisht se përse lindin aq shumë binjakë në këtë fshat.

Sipas një legjende lokale, këtë fenomen e shkakton uji i fshatit – i cili i kishte mundësuar një gruaje nga një vend i largët të mbetej shtatzënë – pas dështimeve të njëpasnjëshme.

Natyrisht, legjenda thotë se kjo grua kishte lindur binjakë.

Uji i këtij fshati ka marrë statusin e kultit, ndërsa për të marrë ca pika të këtij uji të bekuar, vijnë njerëzit nga të katër anët e Ukrainës.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Në një fshat të Ukrainës jetojnë 58 binjakë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Shumë fëmijë në Kosovë jetojnë në varfëri

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Gea - Group (Grannqe - Enis - Atdhe) - Protected By OpojaHackersGroup :: Kuriozitete-
Kërce tek: