ForumForum  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Shiko si te Formatizosh pC.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
|3nOo|
WebMaster
WebMaster


Posts : 224
Join date : 12/01/2010
Age : 23

MesazhTitulli: Shiko si te Formatizosh pC.   Wed Jan 13, 2010 6:44 am

Si te Bej Format PC

Nje Tutorial Shum I Thjeshte

Sju kisha preferu qe ta beni formatizimin e pc-se kur e beni per her tepar pa ndihmen e ndokujt qe ka njohuri ma tmadhe per pc .

si formatizojm kompjuterin
Ja një procedur si ta instalosh Windos XP.


E fut CD-en me WindowsXP ne kompjuter dhe lëshon kompjuterit.
shtypni Delete ose Entf. dhe do kaloni ne Bios.
Pastaj shtypni Advanced BIOS Features

Dhe pastaj shtypni F10 dhe Yes dhe Vendoni CD dhe pastaj fillon proceduara e formatimit(ptini deri sa te hapen fotot)
Kur del ne kompjuterin tond si ne foton me lart ti klikon ne ENTER për me vazhdu procedura e instalimit te Windowsit.Kur del ne kompjuter tondin si ne foton me lart atëherë këtu ti vendos cfar deshiron te besh..

A deshiron te besh formatimin e PC apo do të besh particion.


P.sh..Ke dy particione, C dhe D.Pra do ta fshish njerin particion dhe deshiron te vendosh particone të reja bëhet kështu.


Pra ti e markon partiticionin D: ( ne foto s'ke partiticion D:\ )
klikon ne shkronjen D qe do me thon me Delete partiticionin edhe Enter
masandej del me kliku shkronjen L qe do me thon Lose All data in you drive
ti prap klikon ne Enter
dhe kthehsh prap si ne foto, por pa partiticionin D:\

Pastaj e nenvizon particionin C:\ dhe klikon ne shkronjen C dhe atëherë mund te krijosh particion.Dhe ti jep vleren, p.sh. nëse ne HDD(Hard Disk) ndodhen 30 000 ti e bën 15 000 kështu qe HDD(Hard Disk) ndahet dysh.(Kjo pjes nuk është ne foto)


Si ta besh atë kthehesh prap si ne foto, PO KI MENDJEN TASH DO TE DUKET SI NE FOTO

Ne foto nuk ka partiticione.

|

Ti e nenvizon hapësirën e Hard Diskut C dhe e shtyp Enter.


Ateher kompjuteri automatikisht e krijon një partiticion,
madhësia e partiticionit është aq sa është i madh hardisku ne kompjuterin tënd
|Kur klikon ne Enter kalon ne foton tjetër me poshtë dhe shiko....


Kur del ne kompjuter tondin si ne foton me lart atëherë ti vendos cilin formatim don me marr FAT32 apo NTFS

Unë preferoj NTFS ata qe është i pari ( Quick ).

Pershkak se formatimi kryhet me shpejt s'ke nevoj te presisht aty 1 ore deri sa te formaton kadal dalë


Kur del si ne foto atëherë kompjuteri e formaton hardiskun tond

Tash kopjohen filet kryesore qe duhen për me vazhdu instalimi i Windowsit XP.

Aty janë do file qe e kontrollojn se ç'ka ki ti ne kompjuter pershembull:

Cfar kartele te zerit e ke pastaj
Cfar kartele t'grafikes e ke
cilin Kontroll Chip e ki ne motherboard ( SIS, apo Intel ka edhe te firmave tjera
kontrollon ne fillim qe te ditë cfar duhet te instalohet.

Windows ka shumë drivera dhe ai i instalon të gjitha, por nëse pas instalimit, te kerkohen dirvera te tjera duhet ti instalosh vet.

MOS HARRO!

Për gjithë driverat e Windowsit te duhen me shumë se 3-4 DVD, pasi 1 DVD nuk mjafton për gjithë driverat qe jan

Tash mbrenda disa sekondave kompjuteri vet RiStartohet.

Start faqja e Windowsi XP para finales se instalimit


Pasi te kontrollohen gjithë pjeset e montuara ne PC, do filloje te instalohen gjithë drivet qe ndodhen ne CD dhe do kopjohen ne PC.

Koha aty tregon perafersisht edhe sa minuta kan mbet deri në fund te instalimit


Kjo kohe ndryshon sipas kompjuterit, kompjuterat e vjetër more me shumë kohe me e instalu kurse kompjuterat e ri instalohet pak ma shpejt windowsi xp.Kur ne kompjuterin tënd del si ne foto atëherë URIMEEE ti je veç ne finale.

këtu skam unë cfar te shkruj me shumë...

Windows Vista ne Shqip

Ka përfunduar me sukses lokalizimi i Windows Vista-s në shqip nga Qendra për Edukim dhe Përparim me seli në Prishtinë. Gjatë këtij procesi ka pasur një bashkëpunim të mirë me Institutin e Gjuhësisë dhe Letërsisë në Tiranë, me Alba-Softin etj.

Kuptohet, e gjithë puna është bërë për nevojat e klientëve të Microsoft-it dhe të gjitha të drejtat janë të rezervuara nga Microsoft-i.


e shikuat edhe vet kete gjë nuk duhet shum punë per ta berë mundë te formatizoni edhe ju qaoo

Ju mir presim vetem www.Gea-hack.tk


Edituar për herë të fundit nga |3nOo| në Wed Jan 13, 2010 8:30 am, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Shiko si te Formatizosh pC.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Gea - Group (Grannqe - Enis - Atdhe) - Protected By OpojaHackersGroup :: Hacking-
Kërce tek: