Gea - Group (Grannqe - Enis - Atdhe) - Protected By OpojaHackersGroup
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
ForumForum  Latest imagesLatest images  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Suzuki, në duart e Volkswagen

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Grannqe
WebMaster
WebMaster



Posts : 321
Join date : 12/01/2010

Suzuki, në duart e Volkswagen Empty
MesazhTitulli: Suzuki, në duart e Volkswagen   Suzuki, në duart e Volkswagen Icon_minitimeMon Jan 18, 2010 9:29 am

Prodhuesi më i madh evropian i automobilave, Volkswageni gjerman u bë aksionari më i madh i kompanisë japoneze Suzuki.

Volkswagen bleu 19.9 % të aksioneve nga aksionarët privatë të prodhuesit japonez të automjeteve të vogla, duke i dhënë fund partneritetit të gjatë të Suzukit me prodhuesin amerikan General Motors (GM).

Prodhuesi i dytë japonez dhe Wolkswageni kanë planifikuar partneritet të plotë për prodhimin e automjeteve hibride dhe sistem të përbashkët të menaxhimit.

Automobili i parë që do të prodhojnë Suzuki dhe Volkswageni mund të paraqitet në treg që në këtë vit, njoftoi drejtoi ekzekutiv i Suzukit Osamu Suzuki.

Volkswageni muajin e kaluar dha miratimin për blerjen e 19.9 % të aksioneve në Suzuki për 222.5 miliardë jen (2.5 miliardë dollarë). Kompania gjermane do të furnizojë Suzukin me motorët dizel, ndërsa automjetet do të prodhohen me markat tregtare të dy kompanive.

Suzuki planifikon t’i ofrojë tregut japonez automjete elektrike në të ardhmen e afërt, ndërsa me bashkimin e kapitalit të dy kompanive do të sigurohet qasja në numrin më të madh të teknologjive të Volkswagenit, derisa gjiganti gjerman i automjeteve do të ketë ndikim të madh për të hyrë në tregjet e Indisë dhe Azisë Juglindore.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://gea-hacking.canadian-forum.com
 
Suzuki, në duart e Volkswagen
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Gea - Group (Grannqe - Enis - Atdhe) - Protected By OpojaHackersGroup :: Lajme-
Kërce tek: